Günümüzde tasarım ve dekorasyon trendlerinde geçmişin izlerine sıklıkla rastlanıyor. Ancak retro mutfak dekorasyonu en ince ayrıntısına kadar geçmişin fikirlerini yansıtıyor. Özellikle 1930-1940 ve 1950’li yıllardaki mutfak dekorasyonunda öne çıkan karolar, lavabolar ve aksesuarlar kullanılarak günümüzde retro mutfaklar oluşturuluyor. Genellikle tüm mutfağın baştan aşağı retro esintilere büründüğünü görmekle birlikte, istenildiği takdirde bazı aksesuarları kullanarak kısmen de olsa bu akımdan faydalanılabiliyor. Şimdi retro mutfak modellerini birlikte inceleyelim!

Retro mutfaklara genellikle yeşil ve beyaz renklerin hakim olduğu görülüyor. Zeminde genellikle desenli karolar kullanıldığı gibi bazen de fayans tercih ediliyor. Günümüzün mermer tasarımları bu mutfaklarda kullanılmıyor. Eskilerin tercihi olan zemin ve duvar kaplama materyalleri kullanılıyor.

 


Retro mutfaklarda ikonik fırın tasarımları da dikkat çekiyor. Günümüzün ankastre modelleri yerine geçmişin izlerini taşıyan tasarım fırınlar öne çıkıyor. Ayrıca kahve makinesi gibi aksesuarlar da o dönemin izlerini taşıyan tasarımlarıyla öne çıkıyor.

 


Mutfak dolapları ahşap olsa da yeşil tonları ağırlık kazanıyor. Ayrıca mutfak masaları da geçmişin izlerini taşıyan retro stile sahip, özellikle çiçek desenli kumaş kullanımı ağırlık kazanıyor.


 

Duvarlarda genellikle fayans kullanılıyor, o dönemin çiçekli fayansları sıklıkla tercih ediliyor. Genel olarak retro mutfaklar yeşil rengin, beyaz ve kahve tonlarının harmanlanmasıyla ortaya çıkıyor. Retro akımının tutkunları günümüzde dahi evlerinde bu mutfak tasarımlarını tercih ediyor. Nostalji sevenler için ideal mutfak tasarımları olduğu kesin. Siz retro mutfak dekorasyonlarını nasıl buldunuz? Benim fikrim neden olmasın yönünde :)

0 Yorumlar