Yaz aylarında güneşin etkisiyle güneş gözlüğü kullanmayı daha fazla tercih ediyoruz. Aslında yaz kış güneş gözlüğü kullananlar da yok değil. Ancak yazın güneş gözlüğü kullanımı çoğu insan için vazgeçilemez duruma geliyor. Durum böyle olunca, gözlük satın almak istiyoruz. Güneş gözlüğü alırken yüz tipimizi bilmek ve buna uygun bir seçim yapmak, kendimize yakışanı bulmak açısından son derece önemli. Yüz tipine göre gözlük seçimi hakkında kısa bir rehber niteliğinde olan bu yazı, pratik şekilde tercih yapmanızı sağlayacak!

1.Oval Yüz

Oval yüze sahipseniz şanslısınız diyebilirim! Çünkü oval yüze hemen her gözlük şekli uygun olur. Özellikle şakağa doğru yükselen modeller, oval yüz hatları ile son derece uyumludur. Ancak gözlük modası içerisinde pek çok model var ve hangisini seçsem diyorsanız fazla kaygılanmayın. Oval yüze hemen her türlü model yakışır. Gözlük seçerken ister mağazadan isterseniz de internetten satın alma şansınız yüksektir. Çünkü yüzünüze uyumlu olacak model seçeneğiniz oldukça fazladır.

2.Yuvarlak Yüz

Yuvarlak yüz adından da anlaşıldığı üzere, yüzün ilk bakışta yuvarlak görünüm sunmasıyla anlaşılır. Yuvarlak bir yüzünüz varsa yüzün en geniş kısmına eşit ya da çok az daha geniş çerçeveleri seçmeniz doğru olacaktır. En ideal gözlük modelleri; geniş çerçeveli, dikdörtgen ya da köşeli olanlardır.

 

3.Kare Yüz

Bu yüz şekli ise geniş alın, kuvvetli bir çene çizgisi ve belirgin elmacık kemikleri ile dikkati çeker. Özellikle kare yüz tipine sahipseniz, yuvarlak ya da oval çerçeveli bir güneş gözlüğü seçebilirsiniz. Bu tarz seçimler sayesinde yüz hatlarının daha yumuşak görünmesi sağlanır.

 

4.Elmas Şekilli Yüz

Öncelikle elmas şekilli yüz; geniş ya da yüksek elmacık kemikleri, dar çene ve alın yapısına sahiptir. Yüz tipiniz elmas şeklindeyse, yüzün kenarlarını yumuşatacak seçimler yapmak gerekir. Kare, oval ya da çerçevesiz bir gözlük seçmek yerinde olacaktır. Çünkü kare ve oval çerçeveler yüzün kenarlarının daha yumuşak görünmesini sağlar.

 

5.Uzun Yüz

Yüz şekliniz uzunsa gözlük seçimi yaparken kare ya da yuvarlak bir modelden yana tercihinizi yapabilirsiniz. Bu tarz çerçeveler sayesinde yüzünüzün olduğunda daha kısa görünmesi sağlanabilir.

 6.Üçgen Yüz

Üst hatları düz olan gözlükler üçgen yüzler için en ideal seçimlerdir. Bu tarz seçimler sayesinde, göz bölgesine dikkat çekilmiş olurken, yüzün alt kısmına yapılacak vurgu azaltılmış olur. Bir diğer doğru seçenek de alt çerçevesi bulunmayan metal gözlük modelleridir.

Fotoğraflar: Pinterest

 

 

0 Yorumlar