Japon kadınlarının geleneksel giysisi kimono, önce plaj sonrasında da sokak modasına sirayet etti. Şık, zarif ve elegan görüntüsüyle kimono modelleri alışılmış giyim ürünlerinden sıkılmış olanlar için iyi bir alternatif oluyor. Bahar aylarında ve yaz akşamlarında farklı giysilerle kombinlenen kimonolar nasıl giyilir? Püf noktaları nelerdir? Ayrıca kumaş özellikleri nelerdir? Tüm soruların cevapları bu yazıda yer alıyor!

1.Keten Kimonolar Revaçta

Bahar ve yaz aylarında keten kumaşlar elbette ki hem daha sağlıklı hem de sıcaklarla başa çıkmamızı sağlıyor. Kimonolar da keten kumaş ile hayat buluyor. Keten kimonolar özellikle tek renk ve desensiz olarak karşımıza çıkıyor. Ben bu parçaların özellikle yaz akşamları için ideal seçenekler olduğunu görüyorum. Serin yaz akşamlarında kullanımı son derece uygun…

2.Kimonolar Nasıl Kombinlenir?

Çiçek desenleriyle canlı bir görünüm sunan kimonolarla kombin oluştururken bazı püf noktalara dikkat etmek gerekiyor. Kimono kombinleri özellikle slim jeanlerle hayat buluyor. Kimono giyerken mom jean ya da bol paça pantolonlardan uzak durmakta fayda var. Çünkü salaş bir giyim ürünü olduğu için bol pantolonlarla kombin edilmesi halinde olduğunuzdan daha kilolu görünmenize yol açar. Kimonoların şortlarla da sıklıkla kombin edildiğini görmek mümkün. Özellikle kot şort ile kimonoların bir arada bulunduğu kombinler oldukça havalı, bir denemekte yarar var!

 

3.Moda Renklerle Hayat Buluyor

Kimonolar zaten canlı renkleri ve çiçek desenleriyle oldukça iç açıcı parçalar olarak öne çıkıyor. Dönemin moda renkleri; mint yeşili ve limon sarısı kimonolara damga vurmuş vaziyette. Sezonun modası olan renkler çiçek desenleriyle harmanlanarak multi renk seçenekleriyle karşımıza çıkıyor. Ayrıca siyah renkte kimonolar da çiçek desenleriyle hareketlilik kazanmış durumda.

 

4.Geleneksel Moda Yeniden Yorumlanıyor

Japonya’da kadınların geleneksel giysisi olan kimonolar yeniden yorumlanarak dünya genelinde beğeni topluyor. Geleneksel kimonolar daha modern kalıplar ile moda sahnesine çıkmış durumda. Kimonoların en sevdiğim özelliği farklı duruşu nedeniyle dikkatleri kişinin üzerine çekiyor oluşu. Gerçekten sıkıcı modellerden uzaklaşıp farklılaşmak isteyenler için ideal seçenekler haline geliyor.

5.Fazla Kiloları Gizlemeyi Sağlıyor

Kimonoların bir diğer güzel özelliği de göbek ve baseni gizlemesi oluyor. Bel ve basen bölgeniz kalınsa skinny jean ile kimono giymeyi deneyebiliriniz. Ancak burada özellikle vurgulamak istiyorum ki bol pantolonlar ile kimonoları kombinlemekten kaçınmakta fayda var. Bol pantolonlarla kombinlemeniz halinde daha kilolu görünme riski oluşuyor.

 

6.Kısa Modeller Dikkatlerden Kaçmıyor

Kimonolar genellikle ayak bileğine kadar uzun parçalar olsa da daha kısa modellere de rastlamak mümkün oluyor. Özellikle diz hizasında biten kimonolar daha sportif bir görünüm sunuyor. Özellikle kot şortlarla kombinlenebiliyor. Henüz bu modaya alışamamış ancak denemek isteyenler için güzel bir seçenek haline geliyor. Kısacası, kimono modelleri cıvıl cıvıl ve farklı görünümüyle önümüzdeki dönemlerde de karşımıza çıkacağa benziyor.

 

Fotoğraflar: Pinterest

 

0 Yorumlar