Evimizde davet vermek hem güzel hem de telaşlı bir iştir. Yemek sofrası hazırlamak da dekorasyon ve tasarım merakı olanlar için apayrı bir konu haline gelir. Özellikle yaz akşamlarında davet sofraları daha bir cıvıl cıvıl oluyor. Sevdiğimiz insanlarla bir arada neşeli vakit geçirdiğimiz davet sofraları için renk seçimi hepimizin önem verdiği bir konudur. Çünkü canlı ve iç açıcı renkler herkesin enerjisini artırır. Misafirlerimizi ağırlarken yemek sofrası tasarımı noktasında dikkat çeken renklerden birisi mavi tonlarıdır. Mavi renklerin hakim olduğu masa tasarımı başta yaz mevsimi olmak üzere her dönemde tercih edilebilecek özellikler taşıyor. Şimdi canlı ve cıvıl cıvıl mavi masa tasarımlarını birlikte incelemenin tam sırası!

 


Masamızın ana renk tonunu bulduğumuza göre dizayn etmeye başlayabiliriz. Masamızı hareketlendirecek supla, masa örtüsü, peçetelik, tabak ve bardaklar işimize yarayacaktır. Şu aralar davet sofralarını görsel bir şölene çeviren suplalar çok revaçta! Mavi hasır suplalar masanıza şıklık katarken dökülen yemeklerin masanızı kirletmesine de mani olur. Suplalarımızı mavi seçtik ancak tabak takımı olarak neleri kullanacağımıza göz atabiliriz. Masanın daha ferah görünmesi için beyaz cam tabaklar kullanılabilir. Bardaklar ise mavi olarak tercih edilebilir. Sıra peçete ve peçete süslerine geldiyse yine biraz ortama renk kazandırmakta fayda var. Mavi peçetelik ve mavi desenli peçeteler masanızı güzelleştirecektir. Şık davet sofralarının olmazsa olmazlarından olan çiçekler de yine konsept ile uyumlu olarak mavi tonlarında seçilebilir.

 


Eğer masanızda mavi tonların tam anlamıyla hüküm sürmesini isterseniz, mavi masa örtüsü tercih edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise masa örtüsü ile tabak ve bardak takımlarının benzer renk tonlarında olmalarıdır. Yazlık evlerde verilecek yemeklerde ideal seçimler olan mavi renk tonunu bardak ve tabaklarla da vurgulayabilirsiniz. Emin olun ki yalnızca siz değil davetlilerin de neşesi daha da bir artacak. Çünkü mavi özgürlüğün rengi olup ferahlatıcı etkiye sahiptir. Masanızda çiçek seçimi olarak da kır çeklerine yer verebilirsiniz. Böylelikle sofranız daha samimi ve sıcak bir ortama dönüşecektir. Bu masa tasarımları elbette yalnızca bir örnektir. Siz de kendi beğeni ve zevklerinize göre çok şık bir masa dizayn edebilirsiniz. Ancak renklerin taşıdığı öneme dikkat etmekte fayda olduğunu tekrar eklemek isterim. Farklı bir yazıda görüşmek dileğiyle! Sevgiler


 

0 Yorumlar