Yaz geldiğinde tatil planları yapılırken, kadınların bavullarının belki de en önemli parçası mayo ve bikinilerdir. Renk tonları kadar orijinal modelleri ile plajda şıklığımızı konuşturmamızı sağlayan mayolar ve bikiniler seçilirken, elbette pek çoğumuz kararsız kalırız. Aslında genellikle o dönem moda olan mayo ve bikini modelleri arasından seçim yaparız. Ancak bu noktada vücut tipimize göre seçim yapmak belki de en önemli konudur. Vücudumuzu tanıdıktan ve ona uygun modeller hakkında fikir sahibi olduktan sonra seçim yapmak hiç de zor değil! Bu yazı, vücut tipinizi tanıyıp ona uygun bir mayo ve bikini seçmeniz için küçük bir rehber haline geldi. Şimdi hep birlikte seçiminizi kolaylaştıracak önerileri incelemeye alalım!

1.Armut Vücut Tipi

Armut vücut tipi aslında tam da adı ile doğru orantılı bir vücut tipidir. Armut vücut tipi; ülkemizde son derece yaygın olmakla birlikte, tam olarak dar omuzlar ve geniş kalçaların ön plana çıktığı bir görünüm sunar. Genellikle dolgun basenler bu vücut tipinde öne çıkmaktadır.

Öncelikli olarak bu vücut tipine sahipseniz seçiminiz bikiniden yana olmalıdır. Bikini modelleri arasından seçim yaparken, bikini altının tek renk olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü desenli bikini altı hem dikkati basenlerinize çeker hem de olduğundan daha geniş görünmesine neden olur. Ayrıca bikini altının bağcıksız ve aksesuarsız bir model olmasına dikkat edin. Aksesuar ya da bağcık gibi detaylar da basenin daha dolgun görünmesine yol açacağı için bu tarz hareketli modellerden kaçınmalısınız.

 2.Dikdörtgen Vücut Tipi

Dikdörtgen vücut tipini kısaca tanımlayıp, hemen uygun mayo ve bikinilerden bahsetmek istiyorum. Bu vücut tipi; küçük göğüsler, oyuntusuz bel ve simetrik kalçalar ile öne çıkar. Bu vücut tipine sahipseniz tercihiniz bikinilerden yana olsun. Çünkü mayo giyerseniz vücudunuz iyice kıvrımsız görünecektir. Dolayısıyla bikini seçimi yaparken, vücudunuza hareket katacak olan desenli modelleri tercih edebilirsiniz. Özellikle desenli bikiniler göğüsleri ve baseni daha dolgun gösterir. Bu sayede vücut hatlarınızı daha düzgün ve kıvrımlı göstermeniz mümkün olacaktır.

 

3.Kum Saati Vücut Tipi

Kum saati şeklinde vücut tipine sahip kadınlar gerçekten çok şanslılar desem yanlış olmaz. Çünkü dolgun göğüsler ince bir bel ve orantılı kalçaya sahiptirler. Orantılı bir vücuda sahip oldukları için mayo, bikini ya da mayokiniden yana seçim yapabilirler. Vücut tipine göre bikini seçimi yapmak isterlerse istedikleri gibi risk alabilirler. Özellikle altı desenli üstü düz kumaşta bikiniler bu vücut tipine son derece yakışıyor. Yine bikinilerde düşük bel parçalar ideal olmaktadır. Ayrıca kum saati vücut tipine sahip hanımlara mayokiniler de son derece yakışıyor.

 

4.Balık Etli ve Kalın Vücutlar

Balık etli ve kilolu hanımların da seçimi tek parça mayolardan yana olmalıdır. Özellikle göbek bölgesini mayo daha iyi toparlamaktadır. Bu nedenle, desensiz tek parça mayo modelleri balık etli ve kilolu kişiler için doğru seçenektir. Desenli modeller her ne kadar cıvıl cıvıl görüntüsüyle iç açsa da sizi olduğunuzdan daha kilolu göstereceği için yanlış bir seçim olur. Mayo seçimi yaparken kararsızlık yaşıyorsanız; siyah, bordo ya da lacivert gibi tonlara yönelebilirsiniz. Çünkü bu renk tonları ile vücudunuz olduğundan daha sıkı bir görünüm sunacaktır.

 

5.Kısa Bacaklar

Bazen uzun boylu da kısa boylu da olsak bacak boyumuz normalden daha kısa olabilir. Bu tamamen vücut yapısıyla ilgili bir durumdur. Kimi insanların belden yukarısı uzunken, kimi insanların da bacakları uzundur. Eğer bacaklarınız vücudunuza göre kısaysa yüksek bel bikini tercih etmeniz en doğrusu olacaktır. Yüksek bel bikini sayesinde bacaklarınız olduğundan daha uzun görünür. Bu sayede daha orantılı bir vücut görünümüne kavuşmuş olursunuz.

 

6.Küçük Göğüsler

Bazen küçük göğüsler de vücut yapısının orantısız görüntü vermesine yol açabiliyor. Ancak bikini seçimi yaparken doğru ürünü satın almanız halinde, istediğiniz görünüme kavuşmanız mümkündür. Eğer göğüsleriniz küçükse straplez modeller size göredir. Bunun yanı sıra fırfır detaylı bikini üstleri de göğüslerin daha dolgun görünmesini sağlar. Diğer bir seçenek de desenli bikinilerdir. Desenli bikiniler de küçük göğüslerin olduğundan daha büyük görünmesini sağlar.

 

7.Büyük Göğüsler

Vücut yapınıza göre normalden daha büyük göğüslere sahipseniz göğsünüzü kapatacak modeller tercih edebilirsiniz. Özellikle v yaka ya da straplez modeller göğüsleri iyice ön plana çıkardığı için tercih edilmemelidir. Göğüsleri toparlayan ve kapatan bikini üstleri ile hem rahat edebilirsiniz hem de orantısız bir görünüm sunmamış olursunuz.

 

Fotoğraflar: Pinterest

0 Yorumlar