Moda her geçen gün farklı detaylarla karşımıza çıkıyor ancak bazen yıllar öncesinin parçaları günümüzde tekrar trend halini alıyor. Bazı moda akımları ise hiçbir zaman önem kaybetmiyor ve beğeni topluyor. Bu moda akımlarından biri de maskülen giyim tarzı oluyor. Bu giyim tarzı ismiyle de belirli noktalara işaret ediyor. Fransızca’da masculin erkek anlamına geliyor. Dolayısıyla bu giyim tarzının daha erkeksi bir görünüm sunduğunu söylemek hiç de yanlış olmuyor.
 
Bol kumaş pantolonlar, yelekler, dik yaka gömlekler, ceketler ve oxford ayakkabılar; maskülen giyim tarzının temsilcileri haline gelmiş durumdalar. Aslında erkeksi olduğu kadar marjinal görünüm de sunan bu parçalar ile stilde fark yaratmak mümkün oluyor. Genellikle bu moda akımına ait parçalar tamamen olmasa da parça parça halen kullanılmaya devam ediyor. Özellikle salaş kumaş pantolonlar ve oxford ayakkabılar günümüzde de sıklıkla karşımıza çıkıyor.


Giyim tarzı ile dikkat çekmek ve kendi stilini ortaya koymak isteyenler için şapka seçimi de önem taşıyor. Şapka, önden ütülü salaş kumaş pantolon ve oxford ayakkabı ile hayat bulan bir kombinle maskülen giyim tarzını yansıtmak zor olmuyor. 


Kadınların kravat takması her ne kadar yadırgansa da bu parça bu giyim tarzı içerisinde yerini alıyor. Dik yaka gömlek, kravat ve yelek üçlüsü ile daha farklı görünmek mümkün oluyor. Tam anlamıyla erkek stilini yansıtan bu parçaları tercih eden hanımlar nadiren de olsa bulunuyor. 


Kot pantolon, dik yaka gömlek ve oxford ayakkabı ile de maskülen giyim tarzına uygun bir stil yaratmak kolaylaşıyor. Salaş parçalarla adeta özünü bulan bu tarz ile farklı bir imaj sergilenebiliyor. Maskülen giyim tarzında renkler de büyük önem taşıyor. Daha çok soft tonlar tercih ediliyor. Özellikle; siyah, beyaz, gri ve bej tonlarının hakimiyeti dikkati çekiyor. 


Maskülen giyim tarzını işaret eden parçaları kısa kısa sıralamak gerekirse;

  • Önden ütülü kumaş pantolonlar
  • Ceketler
  • Dik yaka gömlekler
  • Süveterler
  • Yelekler
  • Oxford ayakkabılar
  • Salaş kazaklar
  • Fötr şapkalar

Peki siz bu tarzı beğeniyor musunuz? Görüşleriniz benim için önem taşıyor. Yorumlarınızı bekliyorum. Sevgiyle kalın!

Fotoğraflar: Pinterest

0 Yorumlar