Hobi edinmek, her insanın deşarj olması ve kendini geliştirmesi için büyük önem taşıyor. İster çalışan ister ev hanımı olsun bence herkesin bir hobisi olması çok güzel bir durum. Kadınlar için hobi önerileri konusunda farklı seçenekleri sunacağım bu yazıda, eğlenceli olduğu kadar kazançlı fikirlere yer verdim. 5 farklı başlıkta topladığım hobi önerileri sizlerle!

1.Fotoğraf çekmek

Fotoğraf çekmek günümüzde ne kadar popüler hale geldi bunu hepimiz biliyoruz. Özellikle sosyal medyanın hayatımızın tam ortasına yerleşmesiyle, fotoğraf çekmek daha da öne çıkan bir uğraş haline geldi. Aslında yalnızca uğraş olmayan hatta bir meslek dalı olan fotoğrafçılık günümüzün gözde çalışma alanlarından biri. Fotoğraf çekip sosyal medyada paylaşmak, hem görsel algıyı güçlendiriyor hem de çektiğiniz kareleri herkesle buluşturmanızı sağlıyor. Fotoğraf çekmeyi bir hobi haline getiren pek çok ev hanımı ya da çalışan bayan mevcut. Benim çevremde bu işe hobi olarak başlayıp, sonrasında profesyonel olarak bu alanda çalışmaya başlayanlar mevcut. Siz de hobi edinmek istiyorsanız fotoğraf ile ilgilenebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey eğer mümkünse profesyonel bir fotoğraf makinesi edinmek olacaktır. Ancak buna imkanınız yoksa, günümüzde cep telefonları ile de çekim yapmak mümkün.


2.Takı yapmak

Kadınlar için hobi önerileri arasında takı yapmak da güzel bir çalışma alanı olacaktır. Fazla maliyetli olmayan bu uğraş sayesinde kolye, bileklik ve küpe gibi değişik ürünler tasarlayabilirsiniz. Burada aslında bir bakıma ürünün tasarımcısı haline de gelmiş olacaksınız. Çünkü yaptığınız takılar sizin eseriniz olacak ve hatta alıcı bile bulabilecektir. Bu konuyu yalnızca hobi olarak görmeyip kazanç da sağlamak istiyorsanız, sosyal medyanın nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Yaptığınız takıları; instagram, facebook, pinterest gibi sosyal medya platformlarında paylaştığınızda alıcı dahi bulabilirsiniz.3.Örgü örmek

Örgü örmeyi de hobiler arasında bir seçenek olarak görebilirsiniz. İster kendinize ister yakınlarınıza yelek, hırka, kazak ya da patik örebilirsiniz. Eğer farklılıktan hoşlanıyorsanız, kişisel beğeninize göre modeller geliştirebilirsiniz. Ev içinde ya da işten geldiğinizde yaşamınıza bir farklılık katmak istiyorsanız örgü örmek tam da sizin için uygun bir hobidir. Örgü örmeyi hemen tüm bayanlar bilse de eğer bu konuda bilginiz yoksa bir kursa katılabilirsiniz. Hobinizi ek iş ya da ana işiniz haline getirmek isterseniz de sosyal medya platformlarında fotoğraf paylaşmanız yeterli olacaktır.


4.Dikiş dikmek

Hobi önerileri arasında yer alan bir diğer çalışma ise dikiş dikmek olabilir. Bunun için sadece bir dikiş makinesine ve dikiş bilgisine ihtiyacınız var. Hemen her bütçeye uygun dikiş makinesi bulmak günümüzde kolaylaştı. Dikiş bilginiz yoksa da ücretsiz pek çok kurs bulup öğrenebilirsiniz. Böylelikle giyimden ev dekorasyonuna pek çok farklı ürünü dikebilirsiniz. Bu sayede daha düşük maliyetli ürünlere sahip olabilirsiniz. Eğer bunu bir iş haline getirmek isterseniz; yastık kılıfı, kırlent, masa örtüsü ya da runner gibi dekoratif ürünler dikip sosyal medyada satışa çıkarabilirsiniz.5.Blog yazmak

Yazı yazmayı seviyorsanız, blog açmak tam da size göre olacaktır. Yazı yeteneğiniz olup olmadığını merak ediyorsanız, birkaç deneme makalesi hazırlayabilirsiniz. Bunun dışında ilgi alanınızı baştan belirlemeniz faydalı olacaktır. İlgi alanınızı belirledikten sonra ücretsiz ya da ücretli blog açma platformlarını tercih edebilirsiniz. Ücretsiz blog açma platformları blogger ya da wordpress oluyor. Bu kanallardan bir blog açıp ücretsiz olarak hemen yazı yazmaya başlayabilirsiniz. Ancak işin teknik kısmıyla ilgilenmek istemiyorsanız bir web masterdan destek alıp, ücretli bir site de hazırlatabilirsiniz. Blog açmanın en güzel yanı, bu hobinizi uzun süre sürdürürseniz ileride para kazanma imkanınızın da olmasıdır.

0 Yorumlar